Заява Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі про готовність почати повноцінне розслідування військових злочинів і злочинів проти людяності в Криму і на Донбасі означає, що до розшуку і затримання винних будуть залучені 120 країн.

Про це в ефірі телеканалу “Україна 24” заявила заступниця начальника департаменту нагляду в кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу генерального прокурора України Зера Козлієва.

“Якщо досудова палата МКС прийме рішення про відкриття розслідування, надалі багато буде залежати від того, як діятиме Україна – сприяти цьому розслідуванню, надавати відповідну інформацію, доказову базу, яка підтверджує ті чи інші факти вчинення воєнних злочинів та злочинів проти людяності на тимчасово окупованих та непідконтрольних Україні територіях”, – сказала Козлієва.

Представниця Офісу Генпрокурора зазначила, що українські правоохоронці не мають доступу до осіб, які переховуються на окупованому Донбасі та в Росії, натомість Міжнародний кримінальний суд Гааги має відповідну юрисдикцію.

“Коли МКС почне розслідувати справу, включається багато нових механізмів. Як мінімум понад 120 країн включають свої механізми для розшуку та затримання всіх винних у цих злочинах. Рано чи пізно все одно ці особи відповідатимуть перед судом. Розслідування можливе і без безпосередньої участі цих осіб у суді, але це буде юридичним підтвердженням і визнанням факту вчинення злочину, зокрема найвищими посадовими особами. Для українських судів складно розслідувати провадження щодо топ-посадовців іншої країни, щоб довести їхню провину і вимагати виконання рішення суду – така юрисдикція є лише в МКС”, – пояснила представник Офісу генпрокурора України Зера Козлієва.

Нагадаємо, 11 грудня пресслужба Міжнародного кримінального суду Гааги повідомила, що позов України про воєнні злочини окупаційної влади в ОРДЛО підпадає під юрисдикцію цього суду і може бути розглянутий у МКС.

14 грудня Міжнародний кримінальний суд Гааги оприлюднив попередній звіт, у якому канцелярія прокурора суду встановила, що під час анексії Криму Росія здійснювала депортації, вбивства, тортури, викрадення, примус до служби в армії країни-окупанта. На Донбасі прокуратура МКС зафіксувала умисні вбивства, завдання РФ ударів по цивільних об’єктах, зґвалтування.

Прокуратура Міжнародного кримінального суду Гааги заявила про наявність підстав порушити справи щодо зазначених подій, оскільки правоохоронні органи України не можуть покарати винних, а слідчі Росії є бездіяльними.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here