Складається враження, що у Зеленського вже є розуміння геополітичної катастрофи, в якій опинилася Україна, але ще немає, не тільки дорожньої карти, але і якогось переконання як з неї виходити. Про це в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту інтернет-видання Новини України — From-UA розповів екс-заступник секретаря РНБО, колишній член ВРЮ Степан Гавриш.

Коментуючи звіт президента Зеленського за дворічне національне лідерство, наш співрозмовник зауважує наступне: «Нажаль, він не став ані цікавим, ані резонансним».

«Креативна група Зеленського геть видохлась, а просунутих спічрайтерів на Банковій так і не знайшли. Тому, 50 відтінків сірого час від часу вибухали лише фонтанами емоцій і дратівливих пояснень», — додав єксперт.

За словами екс-заступника секретаря РНБО, у момент звіту були ще й мрії, чесний романтизм традиційного обивателя і плани дотрощити систему попередників. Та велетенська «Мрія» разом із недобудованим, без крил, літаком для армії. Гротеск сатира.

Колишній член ВРЮ вважає, що Президент Зеленський був досить рішучим і переконаним у власній місії: 30 років української незалежності має стати великим, глобально значущим святом, але все що робилось до цього часу вимагає якогось оновлення, очищення. Голова держави вже виглядав як ще м’який, але чітко спрямований авторитарний лідер, який довіряє тільки собі та своїм друзям (партнерам).

«Президент несподівано важкою рукою провів червону лінію між собою, командою, власним політичним класом і всіма «вчорашніми». Не тільки старими політиками, але й «старими» професіоналами, добре підготовленими для управління країною в минулих кризах і демократичних змаганнях. Але зневаження їх знань і досвіду, відсутність системного і професіонального управління політикою і стратегіями, все більше послаблює державу і породжує сценарії хаосу і непрогнозованих криз, які поволі демонтують стабільність і міцність держави», — підкреслює експерт.

Наш співрозмовник зауважує, що якщо неприйняття «старих політиків» Зеленським можна ще вважати простою, хоча й радикальною, політтехнологією боротьби за другий термін, то відмова від залучення до управління країною відомих професіоналів вже заподіяла серйозну шкоду Україні.

«Всі багатющі державні монополії в катастрофічних збитках, ВВП у першому кварталі цього року впав на 2%, інфляція розганяється в діапазоні ближче до 10%, за позики в євробондах приходиться платити все більші відсотки, інвестори тікають, а інвестиції міліють як в засуху річки в степу. Це розуміють Західні уряди і МВФ, які, по суті, припинили кредитування Києва», — наголошує екс-заступник секретаря РНБО.

Степан Гавриш звертає увагу на те, що Володимир Зеленський думає, що проблема у Віталію Кличку, з яким регулярно зустрічаються посли ЄС та високопоставлені держдепівці, бо він, єдиний, реально може кинути йому виклик у 2024 році. Як політик з найбільшою довірою серед українських виборців. Проте, всі можливі та неможливі відповіді в самому Володимиру Зеленському. Його здатності діяти ефективно, прозоро і в межах правил. Найголовніше – конституційних.

«Можливо тут можна і пожаліти українського президента. Бо йому дісталась отруєна Мінськими угодами спадщина П’ятого – Петра Порошенка. І вже складається враження, що у Володимира Олександровича є розуміння геополітичної катастрофи, в якій опинилася Україна, але ще немає, не тільки дорожньої карти, але і якогось переконання як з неї виходити», — вважає експерт.

За словами екс-заступника секретаря РНБО, Президент Зеленський немає чітко визначеного ідейного, ціннісного спрямування. Його цивілізаційний протокол зорієнтований виключно на інженерну, індустріальну систему прийняття рішень, направлених на вирішення точкових, або технологічних завдань створення системи управління з центром у президента. Для цього й використовується найбільш і прямо підпорядкований йому інститут РНБО. Але це може бути тільки короткочасним трендом, який може зламати ситуацію, але немає жодного потенціалу розвитку.

«Для відновлення дієздатності української держави та її виживання в сучасних умовах глобальної невизначеності, найбільш пріоритетне значення має ціннісна стратегія. Побудована на спільних, однакових, скоріше єдиних, взаємних, найбільш запитуваних ідейних і гуманістичних поглядах українців. Потрібен лідер, поводир. Володимиру Зеленському варто оцінити свою готовність саме до цієї місії», — підкреслив політик.

«Президент на прес-конференції виглядав досить щирим і відкритим. Дещо самовпевненим, але й рішучим. Головне питання на яке в нас немає відповіді, ми бачили перед собою нового політичного лідера не системного, але новатора чи професійного актора, який ще більше змужнів на політичній сцені», — резюмував наш співрозмовник колишній член ВРЮ Степан Гавриш.